Veci, ktoré mám rada na mojom ockovi…

FI7Y6C9K7Z

fatherpiano

fatherday

Keď sa snažím spomenúť si na prvú spomienku v mojom živote, vybaví sa mi ako ma ocko kúpe v detskej vaničke. Neviem, či je to pravda alebo si to len tak predstavujem. Každopádne mám veľa pekných spomienok s ockom z môjho detstva.

Keď som bola malá a maminka odcestovala na pár týždňov do kúpeľov, naučil sa česať mi vlasy do školy. Napriek tomu, že moje vlasy boli šmykľavé a jeho ruky obrovské, nevzdal to.

V situáciách, keď všetci naokolo sú v panike, ocino dokáže zachovať kľud. Spomínam si len na dve situácie, keď jeho hlas niesol známku neistoty. Keď sa narodil môj najmladší brat a zápasil o svoj život. A keď moja maminka so sestrou mali ťažkú autohaváriu. Dokázal byť oporou aj vo veľmi ťažkých situáciách.

Jeden zo spôsobov ako mi dá najavo, že ma má rád je, keď mi ukuchtí nejakú jeho chutnú špecialitu. Z jeho bicyklových zájazdov mi donesie syrové korbáčiky, pagáče alebo iné dobroty.

Milujem jeho zmysel pre humor. Život našej rodiny by bez neho prišiel o veľa úžasných momentov.  Používa ho aj v situáciách, kedy ním dokáže roztaviť napätie a vie ma rozosmiať dokonca aj v ranných hodinách, keď bývam mrzutá a zvyčajne veľa nekonverzujem.

Opraví aj veci, ktoré už do opravy nikto nezoberie. Obdivujem, ako rozumie tomu, ako rôzne prístroje a zariadenia fungujú a dokáže prísť na to, kde nastala chyba, keď sa pokazia. Keď sa púšťam do mojich tvorivých projektov a zaseknem sa na nejakom technickom probléme, vie prísť s praktickou radou ako ďalej.

Keďže rozumie technickým veciam, so sestrou nás pri príležitosti absolvovania vodičského kurzu zobral do garáže, aby sme porozumeli tomu ako sa vymieňa pneumatika. Poukazoval nám motor, karburátor a veľa iných častí vo vnútri auta.

Myslím si, že je vynikajúci šofér, ale vždy jazdí bezpečne a zodpovedne. Má vynikajúci orientačný zmysel, ktorý žiaľ zdedili všetci moji súrodenci okrem mňa.

Je rodinný záchranár a ukľudňovač pri krvácaní, žalúdočných kŕčoch, všemožných bolestiach a iných akútnych stavoch. Už len jeho hlas na telefóne má na mňa terapeutické účinky. Môžem zjesť pokazený syr na dovolenke v zahraničí, ale potom ako mi cez telefón poradí, že mám piť čierny čaj a oddychovať, budem sa cítiť zásadne lepšie.

Je to môj krížovkový parťák. Vie poradiť, aké sú značky ruských lietadiel, ako sa povie úder v tenise a pozná rôzne zákutia krížovkárskeho sveta.

Hrá na klavíri od cirkevných hymien po džezové štandardy, ale najradšej mám pesničku, ktorú zložil pre našu maminku. Hráva ju zriedka, ale vtedy sa prejaví ten kúsok romantika, čo sa v ňom ukrýva.

Má prekrásne technické písmo. Jedného dňa by som si priala vyrobiť z neho font.  Pár čiarami vie nakresliť originálne obrázky.  Vždy som mala rada, keď mi v detstve niečo kreslil perom na papier.

Spánok a slnko sú jeho liek na veľa nerestí. Stále nás učí, že odpočinok a relax je dôležitou súčasťou života, aj keď nie všetkým nám to príde až také prirodzené.

Je rodinne založený a má rád deti, aj tie úplne najmenšie. Trpezlivo a tvorivo sa s nimi hrá a z dôstojného pána sa stane veselý dedo, ktorý sa teší s vnúčatami.

Od malička celú našu rodinu viedol k viere v Pána Boha. Pravidelne sme navštevovali bohoslužby a ocino každú nedeľu po dlhé roky verne slúžil tým, že na klavíri doprevádzal spoločné piesne, ktoré sa tam spievali.

Uvedomujem si, že ocko je vzácny dar v mojom živote. Príliš veľa ľudí okolo mňa ho nemá alebo ich spomienky majú akúsi trpkú príchuť. Často za neho v modlitbe ďakujem a dúfam, že ešte spolu zažijeme veľa pekných chvíľ.  

Skús nájsť aspoň jednu peknú spomienku alebo skutok, za ktorý by si dnes mohla vlastnému ockovi poďakovať alebo ho oceniť.

fotografia: unsplash.com, stocksnap.io

Zdieľať
Jana Makovíni

O autorovi Jana Makovíni

Ráno jej to chvíľku trvá, kým sa skutočne preberie, no po tom, čo dopije šálku kávy sa už na vás bude usmievať. Pracuje ako ekonómka v rozvojovej organizácii, ale po pracovnej dobe rada opúšťa svet čísel a pravidiel a ponorí sa do niečoho tvorivého. V poslednej dobe ju najviac teší výroba šperkov a pohľadníc. Svoj život si nevie predstaviť bez hudby. Ak si práve niečo nepospevuje, tak jej pravdepodobne chodí nejaká melódia aspoň po rozume. V kabelke by jej nemala chýbať rozčítaná kniha a zápisníček, pre prípad, že by ju prekvapila nejaká nečakaná inšpirácia. Má rada dlhé a hlboké rozhovory s ľuďmi, s ktorými môže vzájomne zdieľať život alebo sa od nich niečo naučiť. Fascinuje ju rôznorodosť kultúr, zvykov, jazykov, či jedál z iných krajín. Najlepší relax je pre ňu plávanie a prechádzka pri Malom Dunaji.

Mohlo By Vás Tiež Zaujímať

Jeden komentár

  1. Avatar

    Prekrasne napisane. DAKUJEM za mile slova, pri ktorych som si zaspominala na svojho otecka so slzami v ociach a laskou v srdci. S uctou L.M. DAKUJEM.

Zanechať komentár

Váš email nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *