Tajomstvo medziľudských vzťahov (3. časť Zo Série Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí)

 

Opäť nahliadneme do knihy Dalea Carnegieho a jeho tajomstiev medziľudských vzťahov. V prvej časti sme sa zoznamovali so základnými spôsobmi jednania s ľuďmi, v druhej sme zisťovali ako sa stať obľúbeným a v poslednej budeme skúmať ako získať druhých na svoju stranu.

O porozumenie sa pokúšajú iba múdri, tolerantní a výnimoční ľudia.~Dale Carnegie

Každá hádka je dopredu prehraná

Na celom svete existuje len jediný spôsob, ako sa dá vyriešiť spor. Riešenie spočíva v tom, že sa mu jednoducho vyhneme. Asi tak, ako sa vyhýbame hadom a zemetraseniam. V deviatich prípadoch z desiatich hádka končí tým, že zúčastnený odchádza ešte viac utvrdený vo svojich postojoch. Každá hádka je skrátka už dopredu prehraná, a to preto, že ste vec už dopredu stratili, aj keby ste krásne zvíťazili. Bude to v skutočnosti jalové víťazstvo. Prečo? Predpokladajme, že máte navrch, rozdrvili ste protivníkove argumenty a dokázali ste, že sa mýli. Lenže aké to má následky? Je vám síce v tej chvíli dobre, ale pomysleli ste na porazeného? Ponížili ste ho a zranili jeho hrdosť a aj tak vaše víťazstvo neuzná, pretože človek presvedčený násilím si stojí ďalej na svojom.

Nenávisť nikdy neukončíte ničím iným než láskou a nedorozumenie sa nevysvetlí inak než s použitím taktu, diplomaciei a úprimnou snahou vidieť veci očami druhého.

Lincoln raz vyhlásil:

“Nikto, kto je rozhodnutý niečo dokázať, si nemôže dovoliť strácať čas osobnými spormi”.

Ustúpte v zásadných sporoch, kde nemáte viac pravdy ako druhý, a o to viac potom v maličkostiach, kde je zjavne pravda na vašej strane. Je lepšie vyhnúť sa psovi, než aby vás pohrýzol. Pohryznutie nevyliečite, ani keď psa zabijete.
Pamätajte, že veľkosť osobnosti sa posudzuje podľa toho, ako dokáže dotyčný ovládnuť svoj hnev.

Takže vyhýbajte sa hádkam. Spor vyhráva ten, kto sa neprie.

Ako si narobiť nepriateľov – a ako tomu zabrániť

Prečo by ste mali druhým hovoriť, že sa mýlia? Môžete ľuďom naznačiť, že nemajú pravdu, napríklad pohľadom, intonáciou či gestom práve tak výrečne ako slovami. Ale keď ľuďom poviete priamo, že sa mýlia, myslíte, že ich presvedčíte? Nikdy. Už len preto, že ste sa priamo dotkli ich inteligencie, úsudku, hrdosti a sebaúcty. A budú Vám to rozhodne chcieť vrátiť. Môžete potom na nich ísť so všetkou logikou Platóna, ale nezmeníte ich postoj, pretože ste sa dotkli ich citov. Ľudí musíme učiť tak, aby o tom nevedeli. A neznáme veci im je treba predkladať ako veci zabudnuté. Sú frázy ako:

“ Možno že sa mýlim. Napokon, stáva sa mi to často. Skúsme preveriť fakty.”

 

Tieto frázy majú čarovnú moc. Nikdy nič nestratíte, keď pripustíte, že sa možno mýlite. Razom je po dohadoch a váš oponent je tým zároveň inšpirovaný, aby jednal s rovnakou otvorenosťou. Donúti ho to, aby i on pripustil, že sa i on môže mýliť.

Občas zisťujeme, že meníme svoje názory bez akéhokoľvek odporu či emócií, ale keď nám niekto povie, že sa mýlime, ideme do odporu a zatvrdíme svoje srdcia. Bývame neuveriteľne bezhlaví pri formovaní svojich názorov, ale veľmi rýchlo sme pre ne zapálení, keby nám ich niekto chcel brať. Takže ukážte druhým, že rešpektujete ich názory, nikdy nikomu nehovorte že sa mýli, používajte vždy trochu diplomacie.

Kvapka medu

Keď v sebe nájdete odvahu priznať svoje chyby, cítite sa povznesení nad ostatnými a máte pocit určitej vznešenosti.
Keď ste rozčúlení a vytmavíte to svojmu okoliu, výborne si uľavíte. Ale čo druhí? Zdieľajú s vami váš príjemný pocit úľavy? Myslíte si snáď, že váš partner s vami bude skôr súhlasiť, keď na neho hovoríte podráždene a nepriateľsky? Keď na niekoho prídete so zovretými päsťami, môžem vás uistiť, že aj on ich má hneď zovreté. A ak máme trochu trpezlivosti a úprimnej snahy dohodnúť sa, potom sa nám to určite podarí. Ak Vám niekoho srdce nie je naklonené, nezískate si ho ani pomocou všetkej logiky na celom svete. Kritickí rodičia, panovační nadriadení, otravné manželky – tí všetci nepochopili, že ľudia nechcú meniť svoje názory. Nemôžeme donútiť druhých k súhlasu násilím. Ale podarí sa vám to, keď jednáte láskavo a jemne a to vždy za všetkých okolností.

Existuje staré a pravdivé príslovie, ktoré hovorí, že “kvapka medu priláka viac múch ako vedro žlče”.

Smerujte druhých ku kladným odpovediam

Sokrates,”aténsky starček”, bol jedným z najväčších filozofov na svete, úplne totiž zmenil smer celého ľudského myslenia. Jeho metóda bola založená na získavaní kladných odpovedí. Dával svojmu poslucháčovi vždy také otázky, na ktoré musel odpovedať súhlasne. Postupne tak získaval kladné odpovede, až bol zavalený samými “ano”. Kládol otázky tak dlho, až jeho oponent prijal, ani nevedel ako, závery, ktoré ešte pred chvíľou ostro odmietal.

Keď hovoríte s ľuďmi, nezačínajte hovoriť o veciach, v ktorých sa vaše názory líšia. Záporná odpoveď je najhoršie prekonateľnou prekážkou. Keď raz poviete “nie”, vaša hrdosť vám potom velí, aby ste si stáli na svojom. Môžete neskôr dôjsť k záveru, že vaša pôvodná záporná odpoveď nebola správna, ale je tu vaša drahocenná česť, ktorá vás núti neustupovať! Raz ste predsa niečo povedali, a tak na tom budete trvať, aj keby skaly padali. A tak je veľmi dôležité začať rozhovor v kladnom duchu.

Po prečítaní tejto knižky som si uvedomila, koľkých chýb som sa dopustila pri komunikácii. Prakticky som zlyhala vo všetkých bodoch. Divím sa, že mám ešte vôbec nejakých priateľov. Komunikácia je veda, vedieť budovať a udržať priateľstvá zvyšuje šťastie v našich životoch, a preto som rada, že sa mi táto knižka dostala do ruky a pomohla mi pochopiť krehké zákutia psychológie komunikácie. Takže, keď som sa minule nadýchla, aby som poradila priateľke, že úchytky na tých dverách ma namontované príliš nízko, tak som len prehltla svoju nevyžiadanú radu a sama seba som poradila: Nerieš hlúposti.
Prajem nám, aby sme mali okolo seba vždy zopár dobrých priateľov, aby sme dokázali ich priateľstvo oceniť a hlavne udržať.

Ktorú z týchto rád je pre Vás najťažšie uskutočniť?
Zdieľať
Andrea Mikletičová

O autorovi Andrea Mikletičová

Andrea pracuje ako fyzioterapeutka a svoju prácu má veľmi rada. Okrem toho má rada ešte kopu ďalších vecí a ľudí. Patria sem hlavne traja neustále hladní chlapci, jeden skvelý manžel, veľký chlpatý štvornohý miláčik, najkrajšie západy slnka na svete na kopci za domom, jej dedinka na Morave a dobrá káva na terase. Rada cestuje, sníva a vždy má rozčítanú nejakú knižku.

Mohlo By Vás Tiež Zaujímať

Jeden komentár

  1. Lýdia

    Pre mňa je najťažšie, ak poviem veru typu: nuž, možno som sa pomýlila, a môj „protivník“ mi odpovie: veru, hej…

Zanechať komentár

Váš email nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *