The GOOD Wife, #4

pexels.com

Previously … v predchádzajúcich 3 častiach ste čítali:

O tom, že filmový priemysel nás kŕmi kadečím. Aj sebastredným presvedčením, že keď nie som šťastná, mám právo odísť a podviesť (či už emocionálne alebo fyzicky). Ja som hlasovala za ZOSTAŤ. V druhej časti sme premýšľali o sile ZRANITEĽNOSTI a kráse nahého srdca. V tretej sme zase hovorili o tom, ako krásne môže žena tvoriť teplo domova a vytvárať pocit istoty a radosti, že môžu byť ostatní pri nej.

Toto je zatiaľ posledná časť tejto minisérie inšpirovanej seriálom, s ktorým som bola nespokojná. A rozmýšľala som, čo vybrať a čím to zakončiť. Veď táto séria by sa nemusela skončiť nikdy – toľko sa dá písať a učiť o tom, čo to znamená byť dobrou ženou a manželkou. No ja som vybrala pár myšlienok, nad ktorými som v poslednej dobe veľa premýšľala.

A teda poslednou je SEX.

 

Moja viera v Pána Boha bola dôvodom sexuálneho abstinovania pred manželstvom. Áno, a to dokonca do mojej tridsiatky. Nebudem sa tváriť, že to bolo ľahké, najmä, keď sme spolu už dlhšie chodili a boli zasnúbení. Ale dali sme to! A keď sa blížila svadobná noc, s ňou rástlo aj obrovské očakávanie, a možno trochu aj stres? Rozhodla som sa, že sa o tom porozprávam s… v princípe každým, kto by bol ochotný mi odpovedať priamo na moje otázky a koho manželstvo obsahuje aj po rokoch vrúcnu lásku a dokonca aj iskry.

pexels.com

A tak som započala svoju sériu intervií. Najprv s mladými manželkami, kde som napodiv zistila, že nerady rozprávajú o tejto téme. Ako som tak odkrývala záhyby tejto záhady, zistila som, že často to nie je dobré a že mnohí ľudia sa v tejto oblasti trápia. A asi to nie je až také prekvapujúce. Veď ide o najintímnejšiu oblasť v ľudskom živote a manželstve. Potom som sa začala stretávať s múdrymi ženami, ktoré boli zraniteľné a krásne a ich manželstvá , ako som už spomínala, ešte stále plné iskry. A dostalo sa mi ozaj veľkého povzbudenia.

Obe ma povzbudili, aby som vymenila romantické očakávania za humor. Všetko to je na začiatku totiž trochu inak, ako vo filmoch a humor prekoná aj trápnosť situácie, aj rozpačitosť. Na konci zostane príjemná spomienka a otvorenosť rozprávať sa, čo sa vlastne stalo a ako to zlepšiť.

A potom som dostala ešte dve rady, ktoré sa ukazujú byť naozaj nápomocné. Prvou bolo nič nepredstierať. Muži, hlavne na začiatku, pozorne zbierajú informácie o tom, čo sa žene páči a čo nie. A ak žena predstiera (nadšenie, vzrušenie a orgazmus), muži si spravia nesprávne linky medzi tým, čo sa deje a čo to spôsobuje a budú to používať naďalej v domnienke, že je ich manželke naozaj dobre. Pozor, nevravím tým: kritizuj a chladne reaguj pod zámienkou, že si len úprimná. Každé povzbudenie sa ráta. Aj nadšenie. Ale aj pravdivosť a nefejkovanie.

pexels.com

A tú druhú mi povedala jedna priateľka, ktorá má krásne vášnivé a obojstranné prajné a ochotné manželstvo už 15 rokov. Povedala, že už na začiatku si povedala, že ona bude ženou, ktorá svojmu manželovi nikdy nepovie nie. Ak jej to fyzický stav a okolnosti dovolia, samozrejme. Ale že pôjde niekedy aj proti svojej únave a nechuti. Vravela, že toľkokrát sa to odvtedy ukázalo ako výborným rozhodnutím. Spôsobom, ktorý požehnal jej manžela nad mieru a spôsoboval v ňom túžbu mať rovnakú ochotu v hocijakej inej oblasti (samozrejme, bez snahy urobiť z toho revanšujúci sa biznis). Veľmi si to vážil.

A ja som si pred troma rokmi povedala, že sú to dobré rady. A rozhodla sa aplikovať ich. Všetky tri. A musím vám povedať, že … pri všetkej túžbe zachovať tu dekórum … to prinieslo ovocie. Veľmi dobré a príjemné. A môžem s istotou povedať, že rozhodnutie nerobiť pred svadbou hlúposti v tejto oblasti, prinieslo krásu, bezpečie, hlbokú intimitu s jedným mužom a veľa kvalitného potešenia.

Všetko je to veľmi krehké. A veľmi osobné.

 

Aj sa rozprávať o sexe, s vlastným manželom, nie to už s niekym cudzím. Napriek tomu som chcela začať. Pretože je veľa temnoty v tejto oblasti. A veľa samoty. A to je naozaj naozaj škoda. Pretože sex bol stvorený len pre dobré.

 

Zdieľať
Maruška Skonc

O autorovi Maruška Skonc

Maruška je vo svojom “thirty-something” období a je manželkou ešte len zopár rokov. Miluje krásu, výtvarné umenie, knihy, vizualitu, filmy. Vyštudovala literatúru a slovenský jazyk v kombinácii s estetikou, ale pracuje skôr na misijnom poli v TCKompase. Má zlomené srdce pre kristocentrický život a učeníctvo. Pre dievčatá, ktoré vedie sníva veľké sny o zraniteľnosti, veľkodušnosti a vnútornom zdraví, ktoré bude požehnaním. Maruška píše a na sklonku tohto roku jej vyjde 6. kniha, ktorá sa bude volá Nažité v žite. Viac o jej písaní tam: http://maruskakozlejova.sk/tvorba.php

Mohlo By Vás Tiež Zaujímať

5 komentárov na “The GOOD Wife, #4

 1. Avatar

  Maruska,
  Tesim sa, ze si sa pridala k otvoreniu tejto temy pre nas krestanky!
  Thank you!

 2. Avatar

  Preto ma teší, že sa tejto téme til. Ach áno, sex je dôležité, ale dôležitejšie je, že manželia sú na tej istej strane duchovne sa nerovnomerne sa spriahali. Pár, ktoré sú na tej istej duchovnej úrovni môžeme spoločne pracovať, spoločne modliť a vyriešiť všetky problémy v ostatných oblastiach ich manželstva, rodičovstva, sexuálneho a iného priotities.
  Áno, sex je dobrý, ale po dvoch manželstvách môžem len potvrdiť, že význam sexu je pre manželstvo, ako fyzickej intímnosti so sebou prináša aj intimitu myseľ bez manželského vzťahu sa snažím.

 3. Maruska

  Jamal,
  je krásne, čo si napísal a určite máš postoj ako aj môj manžel. Kiežby takí boli všetci muži :)
  Ja som to písala z pohľadu ženy a ako povzbudenie najmä pre tie na úplne opačnej strane spektra…
  asi vieš, ako to myslím. A samozrejme, hovoríme o vzájomnom áno, ale aj o možnosti požehnať toho druhého človeka určitým rozhodnutím. Ale asi hovoríme o tej istej veci a o jej dvoch uhloch.
  Anonym,
  áno, tak je :)

 4. Avatar

  Och som taka rada ,že konečne niekto o tom takto verejne rozprava!!! medzi krestanmi mame velakrat tendenciu, celé toto slovo umlčat ako (niečo zakazane nedobre), kedže sa má čakat až do manželstva a vobec sa o tom nerozpravame ako o niečom krásnom od Boha.

 5. Avatar

  Tiez mi manzelka hovorila, ze citala v nejakej knihe kde autorka vravela, ze mala kamaratku, ktora tiez nikdy svojho muza neodmietla, avsak sam za seba poviem, ze ako muz nikdy nechcem mat sex s mojou manzelkou ak je v stave, ze ma chce odmietnut. Niekedy sa to stalo, ze si povedala rovnako ako ty Maruska, ze sa prekona, avsak ja som to velmi dobre spozoroval, ze to je ine, ako ked sa jej skutocne chce, preto som moju drahu naozaj ubezpecil a poprosil, nech ma radsej odmietne, ako by sa mala premahat, ja z toho potom vobec nemam radost. Asi sa neda podla mna uniformne povedat, ze vyhoviet manzelovi aj ked sa mi nechce prinasa ovocie. Mozno len u niektorych manzelskych parov, ale zavisi podla mna velmi aj od muza, ci radsej nezvoli on, podobne ako ja. Toto zase u nas v manzelstve prinasa ovocie…

Zanechať komentár

Váš email nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *