The GOOD Wife, #1

Keď som počula o seriáli, ktorý sa volá The Good Wife (Dobrá manželka), naivne som si myslela, že naozaj bude o manželstve, a že sa z neho, ako mladá manželka, budem môcť niečo naučiť. Nemohla som sa viac mýliť (#totalspoileralert). V prvej časti Aleishu manžel podvedie a zavrú ho do väzenia za podvody. Odvtedy to ide s ich manželstvom dolu vodou – podvádzajú sa navzájom, ona sa vráti naspäť ku kariére právničky a po čase vstúpi do politiky. Stáva sa silnou, emancipovanou a úspešnou ženou. Nájde nie jedného, ale hneď zopár mužov, ktorými nahrádza svojho manžela (jedného za druhým, nie naraz, samozrejme).

Názov by sme teda mohli považovať za sarkastický. A z fabrík na sny nám prichádzajú posolstvá ako: Na tebe záleží viac ako na iných. Keď už nie si šťastná, odíď. Všetci muži ti chcú zle, musíš byť lepšia ako oni. A keďže ja mám veľmi rada filmy a seriály, uvedomila som si, že si musím na tieto posolstvá dávať pozor.

Pravda je taká, že málokedy musíme naozaj voliť. Dá sa byť aj úspešnou ženou aj skvelou manželkou? Ja si úprimne myslím, že áno. Dá sa byť silnou a zraniteľnou zároveň. Dá sa mať pekne doma a aj splnené úlohy v práci. Pri troche logistiky sa dá aj veľa cestovať a zároveň mať na balkóne bylinkovú záhradku. Dobrú prácu aj dobré manželstvo. Nemusíme voliť buď – alebo. V nasledujúcich častiach by som o tom chcela písať trochu viacej.

Tým ani trochu netvrdím, že mne sa to darí do dokonalosti. Poznám však skvelé, múdre, úspešné ženy, ktorých manželia majú v očiach neprestajnú lásku a obdiv. To je aj môj osobný cieľ. Tak som sa to rozhodla trochu skúmať. Prišla som na 5 vecí, ktoré sú jednoduché a zvládnuteľné. Teda, tie ďalšie štyri sú. Prvá bude asi najťažšia:

Prvou bude ZOSTAŤ.

Nikdy sa nenechať oklamať, že už nie som šťastná, a tak idem hľadať inde. Je to priťažké, a tak sa začnem obzerať po exitových dvierkach. Začnem flirtovať s vtipným kolegom alebo snívať denné sny, v ktorých je hrdinom niekto iný, ako môj manžel. Nie. Týmto vyhlasujem vojnu Hollywoodu a všetkým podprahovým odkazom filmov a seriálov posledného desaťročia.
Zostaň. Vlastni svoj život a svoje rozhodnutia. Nezostaň prítomná len telom, ale naozaj celou dušou. Aleisha zostala, aj keď ju jej manžel podviedol a dostal sa do väzenia. Zostala však len naoko a nikdy mu neodpustila. Od prvej časti sa puto medzi ňou a jej šéfom (spolužiakom z vysokej školy, ktorý jej ponúkol prácu, keď nikto iný nechcel), zmení na flirt, emocionálnu aféru a neskôr neveru. Že si sa nevydala za toho pravého? Tvoje ÁNO z neho robí toho pravého. Ja netvrdím, že rozumiem všetkým okolnostiam ani komplexnosti tvojho života. Ja len tvrdím, že ujsť a stále hľadať ľahšie, krajšie, filmovejšie, je zbabelé. Zostať, odpustiť, naučiť sa z vlastnej bolesti o tom, kým si, to je známka sily. A úspešnej manželky.

Takže, po prvé, zostaň.

 

(to be continued)


Stalo sa ti niekedy, že si „odišla“ – emocionálne či fyzicky – zo svojho manželstva?

Čo to spôsobilo?

Vieš si predstaviť odpustiť svojmu manželovi bolestivú minulosť?

Zdieľať
Maruška Skonc

O autorovi Maruška Skonc

Maruška je vo svojom “thirty-something” období a je manželkou ešte len zopár rokov. Miluje krásu, výtvarné umenie, knihy, vizualitu, filmy. Vyštudovala literatúru a slovenský jazyk v kombinácii s estetikou, ale pracuje skôr na misijnom poli v TCKompase. Má zlomené srdce pre kristocentrický život a učeníctvo. Pre dievčatá, ktoré vedie sníva veľké sny o zraniteľnosti, veľkodušnosti a vnútornom zdraví, ktoré bude požehnaním. Maruška píše a na sklonku tohto roku jej vyjde 6. kniha, ktorá sa bude volá Nažité v žite. Viac o jej písaní tam: http://maruskakozlejova.sk/tvorba.php

Mohlo By Vás Tiež Zaujímať

Jeden komentár

  1. Eva Bechná

    Super, Maruška! Súhlasím! Som 27 rokov vydatá, nie je to určite dokonalé, ale dôležité je rozhodnúť sa stále veci zlepšovať!

Zanechať komentár

Váš email nebude zverejnený. Povinné položky sú označené *